Hladnoća i temperaturni šokovi - kako pomoći biljkama?
Vremenski uslovi svake godine utjecaju na uspjehe vrtlara i poglavitni su uzrok pojave bolesti i štetnika u vrtu i voćnjaku. Hladnoća, pad temperature i temperaturni šokovi, grad, suša, vrućina, previše kiše, snažan vjetar, biljke ne vole ekstreme. Ruku na srce, ne volimo jih ni mi, zar ne.

Temperaturni šokovi - što napraviti za zaštitu biljaka protiv vremenskih utjecaja i što napraviti ako smo zakasnili za zaštitom?
Grijanje plastenika, topli vrtni kreveti, zimske tkanine za prekrivanje i zaštitu, mulč, izolacija tegle sa materialima kao su vuneni filc, vlakna od kokosa, stavljanje stiropora ispod tegle, ili možda nekog drugog materiala za izolaciju… sve ovo zovemo mehanski zaštitni sistemi za spriječevanje utjecaja vremena na biljke zbog hlada, mraza, suše, grada …
Grad, suša, snažan vjetar, temperaturni šokovi i drugi utjecaji, obično stvaraju ozljede na lišću, plodovima, pupoljcima i kori, zbog čega dođe do pojave bolesti i da biljke postanu više osetljive i na pojavu štetnika. Kod stvarno teških primjera mraza i niskih temperatua počne pucati i kora na grana i deblu.
Sve gornje pojave i probleme može se mnogo smanjiti, zmanjšamo i kod najboljih primjera čak i otpraviti sa savim jednostavnim činim, koji od nas zahtjeva nekoliko rada u vrtu i voćnjaku!

Rana proljetna ohlađenja naprave največu štetu na baš posađenima mladima biljkama. Največi negativni učinak pada temperatura i temperaturni šokovi na biljke koje sadimo na proljeće (npr. salate, luk), pojavi se jer biljke još nemaju razvijeni korijenski sustav. Zastajanje rasti i šok zbog temperaturnih razlika direktno utjeće na pojavu pljesni i truleži u kasnijoj dobi razvoja biljaka.
Ako na proljeće pada snijeg, prvo treba bilje, drveće dobro ali nježno podrmati i očistiti sav snijeg. Kada se biljke, drveće osuši i vani sije sunce, tek onda dolazi vrijeme za akciju sa ekološkim smeđim morskim algama i biljnom čajnom mješavinom Bio-SK.
Najviše aminokislina, više od 70 mikrohraniva, mnogo kalija i kalcija nalazi se u hladno stisnutim morskim alagama KELP tonic. Njihov zadatak je slićan pilećoj supi kod ljudi, jer če Kelp tonic biljkama nuditi snagu potrebnu za okrevanje posle šokovima zbog vremenskih neprilika.
Bio-SK djeluje na biljke kao probiotik ili antibiotik, i stvoriti če uvjete za spriječavanje pojave pljesni i truleži kasnije.
Kako biljkama pomaže KELP tonic i Bio-SK?
Hlad, temperaturni šokovi i mraz stvaraju ozljede cijeličnih stjena na vanjskim djelovima biljke. Ozlijede biljke zbog hlada i mraza, odmah se vide na izloženim djelovima biljke, ali se onog najgoreg što tek dolazi kasnije vrtlari nisu nis svjesni. Zadatak biljne čajne mješavine Bio-SK je dezinfekcija biljke, ozljeda i spriječavanje idučih problema i pojava bolesti, a zadatak gnojiva Kelp tonic je jačanje korijenskog sastava i blaženje temperaturnih šokova sa dodajanjem aminokiselina i ponovnoga zagona rasti zbog mnoštva prisutnih hraniva u gnojivu.
Kod vočki je posle nastale štete zbog vremenskih neprilika nužno ukloniti sve ozlijeđene djelove biljke do prvog zdravog pupoljca. Naravno, uvijek treba pričekati da opaznost mraza prođe i da su biljke suhe. Jer aminokiseline aktiviraju rastne hormone, kojeimaju baš sve biljke (citokinini, avksini i giberlini), sa algama, koje sadrže mnoštvo mikrohraniva ubrzano dovodimo biljkama nužna hraniva za rast i naročito za liječenje ozljeda cjeličnih stjenki uzrokovanih zbog hlada i mraza ili drugih loših vremenskih uslova.
Ako grane i dabla pucaju prvo razom očistiti ozljede i namazati smolom za cijepljenje. Tek onda drveće poprskati i zaliti mješavinom Kelp tonica i Bio-SK, kojom ubrzamo oporavak biljaka. Postopak ponoviti za 7 dana. Za najbolji uspjeh na 1 litru mlake vode staviti 2 ml Kelp tonica i 2 ml Bio-SK.
